مخازن سپتیک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

کد محصول نام محصول لیتراژ / Liter طول / L (بیرونی) عرض / W (بیرونی) ارتفاع / H (بیرونی)
نمایش جزییات 2618481 مخزن 5000 لیتری سپتیک (با بفل) 5000 200 195 235
نمایش جزییات 2618482 مخزن 5000 لیتری سپتیک (بدون بفل) 5000 200 195 235

 

سپتیک تانک

سپتیک تانک یا مخزن سپتیک درواقع تانکری با قابلیت تصفیۀ فاضلاب است. این مخزن با طراحی خاص خود موجب ته‌نشین شدن محتویات جامد و طی شدن مراحل اولیۀ تصفیه می‌شود. نوع عملکرد سپتیک تانک‌ به‌گونه‌ای است که بعد از طی شدن مراحل اولیۀ، آلودگی فاضلاب به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد. این مخزن پلی اتیلنی در انواع و ابعاد مختلفی تولید می‌شود که هرکدام از آن‌ها برای رفع نوع خاصی از نیاز‌ها مناسب است.

سپتیک تانک چیست؟

همان‌طور که گفته شد سپتیک تانک، مخزنی است که به صورت‌های دفنی، عمودی و افقی تولیدشده و کار آن تصفیۀ فاضلاب، به‌گونه‌ای است که چاه فاضلاب هنگام دریافت پساب دچار مشکلی مانند کور شدن سوراخ‌های چاه، نشود. فعل‌وانفعالات شیمیایی شکل‌گرفته در درون این مخزن موجب می‌شود تا جامدات موجود در فاضلاب به مایع تجزیه شود و در ادامه و مایعی روان به دست بیاید. درنتیجه این مایع روان به‌راحتی به درون چاه‌ فاضلاب انتقال خواهد یافت.

سپتیک تانک پلی ‌اتیلنی

پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین متریال‌های موجود در تولید مخازن است. مخزن سپتیک‌ پلی اتیلن نیز بهترین نوع سپتیک تانک است. این مخزن ماندگاری و دوام بالایی دارد و در برابر شرایط پرفشار مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. همچنین دارای مقاومت زیادی در مقابل فاضلاب و سموم موجود در آن است. به‌طورکلی هزینه خرید، نصب و نگهداری این مخزن بسیار پایین بوده و نیازی به عایق‌بندی و موارد این‌چنینی ندارد.

انواع مخزن سپتیک

به طور کلی مخازن سپتیک، دو نوع دارند. یکی از آنها مخازن سپتیک با بفل و دیگری سپتیک بدون بفل است. بفل در واقع دیوارۀ‌ای است که بدنه سپتیک تانک را به دو قسمت تقسیم می‌کند. مخازن سپتیک با بفل به نوعی طراحی شده‌اند که در وسط مخزن، دیواره‌ای شکل گرفته که طول آن تا حدود 20 سانتی‌متر مانده به سقف مخزن امتداد دارد. قسمت بالایی دیوارۀ مخزن حالت شبکه‌ای دارد. روش کار مخازن سپتیک بفل دار به این صورت است که بعد از پر شدن، جامدات در کف مخزن سپتیک ته‌نشین شده و روغن‌ها به سبب سبک‌ بودن، روی سطح آب قرار می‌گیرند. در این زمان مایعات و مواد روغنی، از قسمت شبکه‌ای بفل، وارد قسمت دوم مخزن می‌شوند. و به این ترتیب یک قسمت از مخزن محل تجمع مایعات و دیگری محل تجمع جامدات می‌شود.

 

ویژگی‌ها و مزایای سپتیک پلی اتیلن

سپتیک پلی اتیلن به صرفه‌ترین نوع سپتیک بوده که برای مصارف متعددی قابلیت استفاده است. بارزترین ویژگی سپتیک تانک‌ها، قابلیت دفع کردن آنها است. مخازن سپتیک به دلیل طراحی خاصی که دارند، برخلاف مخازن دیگر بر اثر دفن شدن در زیر زمین دچار ترکیدن و آسیب‌دیدگی نمی‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌های این مخازن امکان اتصال مخازن سپتیک بدون بفل به همدیگر است. مخازن سپتیک بدون بفل را می‌توان به یکدیگر وصل نمود و لیتراژ آنها را افزایش داد. در قسمت بالای مخازن سپتیک و در محل جمع شدن گاز‌های ناشی از فرایند تجزیه در مخازن سپتیک، دریچه‌هایی قرار دارد که به اصطلاح به آنها ونت گفته می‌شود. ونت‌ها، گاز‌های درون مخزن را به بیرون هدایت می‌کنند تا مخزن دچار انفجار نشود.

اگر موتورخانه در ساختمان خود دارید، ما پیشنهاد می‌کنیم با مشورت از کارشناسان ما از مخزن انبساط برای کنترل جریان آب ساختمان استفاده کنید، زیرا بسیار در کنترل دما کاربردی است.

ویژگی‌ها و مزایای سپتیک پلی اتیلن شامل موارد زیر است:

 • امکان هدایت خروجی سپتیک تانک به چاه‌های جذبی و سیستم شهری
 • سهولت در لایروبی و تخلیۀ لجن به سبب وجود دریچه‌های متعدد
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی ناشی از شرایط اسیدی
 • امکان جا‌به‌جایی تا چندین سال پس از نصب
 • جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی
 • امکان ساخت در حجم‌های مختلف
 • استفاده از پوشش UV در تولید مخزن
 • قابلیت دفن در زیرزمین و زیرآب
 • دوجداره و بسیار مقاوم
 • بدون نیاز به سازه نگهبان
 • عدم انتشار آلودگی
 • سرعت‌بالا در ساخت
 • تصفیۀ دائم
 • مقاوم در برابر زلزله

مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ناشی از شرایط اسیدی

آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم انتشار آلودگی

جداره بسیار مقاوم (در نوع دوجداره) در برابر فشارهای وارده

سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

امکان دفن در زیرزمین

امکان جابجایی سپتیک تانک حتی چند سال پس از نصب

سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارا بودن دریچه های تخلیه و بازدی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]